.

.

.

DOKUMENTI

BIZNIS

VIDEO PREZENTACIJA

DANI GRAČANICE: PROMOVISAN NOVI BROJ GRAČANIČKOG GLASNIKA

DANI GRAČANICE: PROMOVISAN NOVI BROJ GRAČANIČKOG GLASNIKADanas je u okviru manifestacije Dani Gračanice, u Biblioteci „Dr. Mustafa Kamarić“ u Gračanici održana promocija 35. broja Časopisa za kulturnu historiju Gračanički glasnik. Gost promocije bio je Fikret Muslimović, umirovljeni general ARBiH.

Iz sadržaja izdvajamo:

POVODOM: General Fikret Muslimović - Fašizam i antifašizam u Bosni i Hercegovini; Edin Šaković - Podsjećanje na 16. muslimansku udarnu brigadu (u povodu 70. obljetnice formiranja)

PROŠLOST: Nihad Dostović - O postanku džuma-namaz džamije u selu Miričini u gračaničkom kraju; Edin Šaković - Nekoliko podataka o tvrđavi u Gračanici iz XVIII. stoljeća; Mina Kujović - Šegrtske večernje škole u Gračanici 1922.-1927; Edi Bokun - Operacija 369. njemačke divizije protiv ozrenskih četnika (april 1943.); Mr. Mirza Džananović - Komunalna izgradnja Zenice u prvim decenijama nakon Drugog svjetskog rata

GRAĐA: Predizborni plakat liste Ibrahima Širbegovića iz 1933. godine (priredio: Edin Šaković); Sa starih fotografija - Muhamed Tajib Okić

ZAVIČAJ: Mr. sc. Damir Džafić - Antropogeografske promjene na području gračaničke općine u drugoj polovini XX i početkom XXI stoljeća; Dr. Omer Hamzić - Likovi zavičaja: Sulejman Devedžić; Emir Tihić - Fragmenti iz historije gračaničkog sporta (peti dio)  

TEME: Atif Kujundžić - Geneza velikosrpskih namjera; Mr. sc. Sakib Kurtić - Kompleksniji pristup borbi protiv zloupotrebe opojnih droga

RIJEČ: Dr. Omer Hamzić - O pojavi i širenju novokomponovane i izvorne narodne muzike na području sjeveroistočne Bosne; Mr. sc. Rusmir Djedović - Kad Ibro pođe zemlju da brani; Atif Kujundžić - Egzotična Bosna i Hercegovina na slikama Fikreta Ibričića; Atif Kujundžić - Vera biljka raste, sonetni vijenac; Osvrti, prikazi i recenzije

LISTOVI GRAČANIČKOG KALENDARA.

:::

Danas - drugog dana gračaničkog dijela festivala „Vezeni most“, u 17 sati u velikoj sali BKC-a, naši najmlađi sugrađani će imati priliku pogledati predstavu „Luckasti klovn“.

 

Općina Gračanica © 2012. Sva prava pridržana.